Stare geografske karte zanimljive su kako velikom broju istraživača iz raznih oblasti tako i običnim ljudima koji često vole vidjeti svoje mjesto na karti staroj nekoliko stotina godina. Karte do sredine 19. stoljeća često ne barataju preciznim podacima pa su i mjesta na njima ucrtavana otprilike stoga ih treba uvijek uzimati s velikom dozom opreza i samo orijentaciono. No da ne duljimo s tekstom, u ovom malom izboru nudimo vam izbor isječaka sa starih karata na kojima se nalazi područje današnjih općina Orašje i Domaljevac-Šamac. Uz sliku i kratka pojašnjenja dajemo i poveznicu za cjelokupnu kartu. Možda nekome donese razonodu ovih kišnih večeri.
1684.
Od danas poznatih mjesta vidimo utvrdu Dobor (Dabor), Gradačac (Grayschatz) i Brčko (Barcka). Isto tako vidimo dvije utvrde Arki (Arcky) čiji lokolaitet znamo. One su se nalazile na starom ušću rijeke Bosne u Savu, sjevero od Pruda. Podigao ih je prije 1407. godine ugarski kralj Sigismund kako bi osigurao prijelaze na Savi koji su se nalazili na tom mjestu. Mjesta Mihaljevac (Michalowaz) i Otočac/Otočić (Ototzetz) ne znamo gdje su se nalazili a navoditi sve pretpostavke oduzelo bi previše prostora. Jako je zanimljiv i tok Save s dva rukavca.
https://mapy.mzk.cz/mzk03/001/052/221/2619316469/
1718. – 1739.
Ova karta prikazuje južni pojas Save koji je Austrija dobila odredbama Požarevačkog mira. Ovdje već vidimo nek današnja naselja: Domaljevac (Domalievatz), Vidovice (Vilovitza) i Kopanice (Cepanitze) upisane čak dva puta. Okomita imena su imena slavonskih čardaka uz Savu i imena graničnih humki. Preko Save vidimo Županju (Schupanie Blato) i Bošnjake (Bosniatzi) a skroz istočno Gorice (Koritze).
https://mapy.mzk.cz/mzk03/001/052/639/2619316672/
cca 1760.
Na ovoj karti iz otprilike 1760. godine vidimo već obrazovana sva naša sela. Na njoj vidimo ucrtanu i trasu puta kojaje počinjala od groblja Karaula, gdje je nekad bio prelaz, pa kroz Kostrč, Matiće i Bok vodila dublje u unutrašnjost. Tolisu vidimo smještenu na starom mjestu, uz istoimenu rijeku. Jedina nepoznanica je selo Polkovac koji je ucrtan na mjestu današnjeg Vučilovca ali o njemu ne znamo ništa detaljnije.
https://maps.hungaricana.hu/en/OSZKTerkeptar/307/view/?pg=12&bbox=2114%2C-1307%2C3741%2C-353
1780.
Na ovoj prilično preciznoj karti pograničnog područja između dva carstva – austrijskog i turskog – vidimo četiri sela koja su bila uz samu rijeku (oznaka D. ispred njih je za njemački Dorf, selo): Domaljevac, Tolisa, Utorkovište i Ugljara. Iako je riječ o nekoj vrsti topografske karte ucrtani broj kuća ne odgovara stvarnom broju u tom razdoblju.
cca 1830.
Ova prilično loša i prilično neprecizna karta (Tolisa nije nikada bila s lijeve strane istoimene rijeke) u stvari prikazuje putne pravce. Osim već pomenutog pravca u unutrašnjost sada vidimo i put od prijelaza na Karauli nizvodno prema Vidovicama.
1865. – 1869.
Ovu izuzetno lijepu i preciznu kartu najbolje je pogledati na poveznici gdje je možete približiti u velikoj razlučivosti. Na žalost, opet je riječ samo o pograničnom području koje prikazuje sela uz Savu. Na njoj je po prvi puta ucrtano i Orašje (naselje osnovano 1863. godine) ali stopljeno s Ugljarom pa tako i stoji: Ugljera(Azizia). Na karti imaju ucrtani svi putevi, kuće, savski prijelazi, vodenice…
1887.
I ovu kartu je užitak gledati u punoj razlučivosti jer je na njoj uneseno jako puno detalja. Ovo je detalj Orašja gdje vidimo skelu na Miloševoj rampi (za najstarije) tj. Gerinog broda (za starije) tj. Navisovom parkingu (za mlađariju). Isto tako označena na ovim kartama precizno je označena svaka kuća, vjerski objekat, groblje, vodenica, put, itd.
Autor: Marko Matolić