Agencija za statistiku BiH prekjučer je objavila rezultate popisa stanovništva koji je proveden 2013 godine. Popis stanovništva nije samo puko prebrojavanje broja stanovnika, već važan zbir raznovrsnih podataka koji se u civiliziranim zemljama koriste za izrade dugoročnih ekonomskih, obrazovanih i drugih strategija i razvojnih planova.
Nažalost u BiH je popis stanovništva ispolitiziran, pa je upitno kolika je točnost objavljenih podataka. Ne ulazeći u točnost podataka, u nastavku prenosimo pojedine dostupne podatke iz objavljenog popisa stanovništva vezane za Općinu Orašje.
Općina Orašje prema objavljenom popisu ima 19861 stanovnika, ( o nacionalnoj strukturi stanovništva vidi ovdje , ) raspoređeno u 6182 domaćinstva. Od ukupnog broja domaćinstava, ( 6182 ), poljoprivredom se bavi 2205 domaćinstava, dakle više od trećine. Za usporedbu prema popisu 1991 Općina Orašje imala je 28364 stanovnika, što znači da sada nakon rata i iseljavanja općina ima gotovo trećinu stanovnika manje.
Općina Orašje ima veliki broj neoženjenih muškaraca, odnosno neudanih i razvedenih žena. U općini je ukupno 3776 neoženjenih muškaraca, od čega se 3197 nikada nije ženilo, 294 je razvedeno, dok 275 muškaraca ima status udovca. Oženjeno je ukupno 4805 muškaraca. Glede ljepšeg spola, u općini je 3808 neudanih cura/žena, od čega se 2218 nikada nije udavalo, 277 ih je razvedeno, a 1403 su udovice. Udana je 4771 žena. U statističke podatke o broju neudanih žena i neoženjenih muškaraca uključene su sve osobe starije od 15 godina, ukupno 17050 osoba.
Iz popisa stanovništva zanimljivi su i podaci o računalnoj pismenosti te o obrazovanju mještana na području Općine Orašje.
Na našoj općini čak 7134 osobe su se izjasnile kao kompjutorski/računalno nepismene, 4197 ih se izjasnilo kao djelomično računalno pismeno, dok se 6658 osoba izjasnilo kako su računalno pismeni. Iako ne postoje, ( ili ih ja nisam našao ), podaci o starosnoj strukturi računalno pismenih/nepismenih osoba, za pretpostaviti je da je većina računalno nepismenih osoba starije životne dobi, dok je većina računalo pismenih osoba mlađe životne dobi. U statističke podatke o računalnoj pismenosti uključene su sve osobe starije od 10 godina, što je ukupno 18208 osoba.
Što se tiče obrazovanja, najviše osoba u Općini Orašje ima završenu srednju školu, ( 7596 ), zatim osnovnu, ( 5015 ), nepotpunu osnovnu, ( 2799 ), faks ili višu ( 1845 ), a bez škole je 719 osoba. Kao nepismeno se izjasnilo 378 osoba. U statistiku ulaze sve osobe starije od 15 godina, dakle ukupno 17050 osoba.
Statistički podaci za materinji jezik i religijsku pripadnost brojkama su slični sa statističkim podacima o nacionalnoj pripadnosti, ( vidi ovdje ), na način da je broj onih koji se izjašnjavaju kaoHrvati, sličan broju onih koji govore Hrvatski jezik i pripadaju katoličkoj vjeroispovijesti. Broj onih koji su se izjasnili kao Bošnjaci sličan je broju onih koji su se izjasnili kao muslimani i broju onih koji govore Bosanski jezik. Isto je i za Srpsku nacionalnost, Srpski jezik i pravoslavnu vjeru. Spomenimo samo na kraju da se 58 osoba u Općini Orašje izjasnilo kao ateisti, a 32 osobe su se izjasnile kao agnostici.
Izvor: http://www.bhas.ba/
Obrada: Mario Pejić/Orašje news